Konserwacja nart po sezonie zimowym

Po każdym sezonie narciarskim trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu swojego sprzętu. Odpowiednia konserwacja i miejsce przechowywania zapewni naszym nartom ochronę w okresie letnim.

Konserwacja

Ślizgi nart mają tendencję do wysuszania się na powietrzu, podczas przechowywania. Wyschnięty ślizg znacznie spowalnia narty i utrudnia wchłanianie smaru. Dodatkowo, metalowe krawędzie mają tendencję do korodowania. Przed zabezpieczeniem sprzętu warto wykonać jego regenerację, żeby rysy nie przyspieszały procesu niszczenia.

W celu odpowiedniego zabezpieczenia nart, na początku należy oczyścić je z brudu i odtłuścić powierzchnię ślizgów. Tak przygotowane spody pokrywamy miękkim smarem narciarskim. Tworzy się w ten sposób powłoka zabezpieczająca sprzęt przed wysychaniem. Przed kolejnym sezonem należy ten smar ściągnąć i nałożyć nowy, przeznaczony do jazdy. Wiązania konserwujemy w miejscach ruchomych oraz luzujemy wszelkie sprężyny.

Przechowywanie

Zakonserwowane narty należy przechowywać w pomieszczeniach o stałej temperaturze powietrza i niskiej wilgotności. Unikamy miejsc o dużej zmienności temperatur, np. grzejników. Deski układamy dziobami do góry, tak by spody nart skierowane były w naszą stronę.

Więcej o konserwacji nart po sezonie znajdziesz na stronie: https://4narty.pl/jak-konserwowac-narty-po-sezonie/