Jak pokonać tremę przed wystapieniem publicznym?

Trema przed ważnym wystąpieniem… Spotkał się z nią pewnie każdy. Stoisz przed grupą ludzi, zaraz masz rozpocząć prezentację czy przemówienie. I zaczynasz się denerwować. Drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, ściśnięte gardło i pustka w głowie. Co robić?

Po pierwsze, bardzo istotne jest dobre przygotowanie. Zaplanowana prezentacja, przećwiczona dzień wcześniej przemowa i wypunktowane na kartce najważniejsze treści – dzięki temu poczujesz się pewniej.

Jeśli mimo dobrego przygotowania zjada Cię stres spróbuj następujących technik:

  1. Przed wystąpieniem spróbuj zastosować kilka prostych technik relaksacyjnych, pooddychaj głęboko, posłuchaj spokojnej, relaksującej muzyki. By zapomnieć o lęku, skup się na szczegółach – poobserwuj nadchodzących na spotkanie ludzi, ich strój czy fryzury.
  2. Wyobraź sobie przebieg przemówienia. Jesteś znakomitym mówcą, którego słucha z zainteresowaniem cała sala. Po przemówieniu pojawiają się oklaski, a Ty przyjmujesz gratulacje. Pamiętaj, wizualizacja ma ogromną moc.
  3. Podczas przemówienie skup się na jednej pozytywnie nastawionej osobie z audytorium i wyobraź sobie, że mówisz tylko do niej, a nikogo innego nie ma na sali.

Powyższe techniki powinny pomóc. Pamiętaj również, że najlepszą metodą na tremę są jak najczęstsze wystąpienia. Jak to mówią – doświadczenie czyni mistrza.

Jeżeli chcesz poznać inne sposoby na radzenie sobie z tremę przed wystąpieniem publicznym zapraszamy do przeczytania artykułu – http://www.zarządzanie-soba.com.pl/rozwoj-osobisty/jak-pokonac-treme-przed-wystapieniem-publicznym/